Vanduo sodyboje asocijuojasi su ramybe, harmonija… Įvairių formų vandens telkiniai suteiks daug džiaugsmo namo gyventojams, juk vanduo harmonizuoja žmogaus jausmus, per vandenį atstato ryšį su gamta. Jei priversite vandenį judėti, tekėti – vandens telkinys suteiks dar daugiau grožio. Kiemui puošti naudojami ir įvairiausi vandens telkiniai. Įmanomas ir toks variantas, kai vandens telkinys – pagrindinis akcentas, ir visi kiemo puošybos elementai gali būti sutelkti ties juo.
Tvenkinio krantus galima suformuoti iš dekoratyvinių akmenų, skaldos, žvyro, specialios akmenukais apklijuotos plėvelės. Svarbiausia, kad visi jūsų dekoratyvinio tvenkinio elementai harmoningai derėtų su juos supančia augmenija. Kriokliai gali būti puiki tvenkinio puošmena. Stovintis vanduo, net jei jame gyvena žuvys ir augalai, gali atrodyti niūrus ir negyvybingas. Jei priversite vandenį judėti, tekėti, kunkuliuoti, vandens telkinys atgis.

Vandens paviršius gali būti viename lygyje su veja. Vanduo ilgai išsilaiko skaidrus ir švarus be žmogaus įsikišimo, nes apsodintas tinkamais vandens augalais tvenkinys virsta atskira ekologine sistema. Vandens augalai svarbus ne tik kaip dekoratyvinis baseino elementas, bet ir kaip naturalus baseino filtras. Augalai sodinami į specialius skylėtus plastikinius vazonus ir kokoso plaušo konteinerius. Giliausiose vietose gerai auga vandens lelijos, pakrašciuose – meldai, nendrės, švendrai, dekoratyviniai vėdrynai, burbuliai ar kiti drėgmę mėgstantys augalai. Negalima į substratą maišyti komposto, humuso ar mėšlo, nes tai sukels gausų vandens žydėjimą ar baseinas net taps dvokiancia bala. Ekobalansui išsilaikyti svarbu neprileisti per daug žuvų. Priemonių, leidžiančių sėkmingai kovoti už vandens kokybę, pasirinkimas labai didelis.

Labai mažiems tvenkiniams netinka žuvys ar didelės vandens lelijos. Stovintis vanduo laikui bėgant užsiteršia, susidrumsčia ir pradeda žydėti. Mažiems telkiniams ši problema dar aktualesnė, nei dideliems.

Populiarėja judantis vandenuo be vandens telkinio. Naujuosius variantus patogiau prižiūrėti, didelis pasirinkimas pragręžtų akmenų. Jų būna įvairaių spalvų, dydžių ir formų, tinkmaų prie įvairių apželdinimo stilių.
Ekotvenkinys – tai kai bandoma išlaikyti švarų vandenį be chemijos įsikišimo. Šie tvenkiniai turi švarų ekologišką vandenį. Labai svarbu tinkamai susodinti vandens augalus, parinkti tinkamas žuvis ir jų kiekį. Didesni ekotvenkiniai yra pritaikyti maudytis, jie dažniausiai turi maudymosi nuožulnų krantą. Ekotvenkinys gali būti gyvenamo namo pašonėje visai nedidelis ir labai didelis kaimo sodyboje.

Ar žinojote, kad pagal rytiečių išmintį vandens srautai neša gerovę, o tvenkiniai, ypač jei juose gyvena žuvys, – sėkmę ir vientisumą. Idealiame sode akmenų ansamblis ir tvenkinys turi būti šalia vienas kito. Dirbtiniai vandens telkiniai turi būti gamtoje sutinkamų formų – jie negali būti kvadratiniai ar stačiakampiai. Šlaitai nestatūs, apsodinti tinkamai parinktomis gėlėmis. Juose geriausia auginti vandens lelijas, kurios simbolizuoja teisingumą ir atneša sėkmę.